תמונה של דן חסכן
כניסה למערכת
שם משתמש
סיסמה

להרשמה לחץ כאן
תקרא תצליח
טיפים
אל תתבזבז בלבזבז

אל תקנה משהו כי לכולם יש אותו.

רוצה לקנות משחק? חפש גם בחנויות יד שניה

חסוך במים ובחשמל, וכך תעזור להוריך לחסוך

חפש מבצעים,הנחות ומחירים טובים בזמן קניה

לעולם אל תזלזל בכסף קטן ובערכו

לפני בילוי,הקצב מראש את סכום הכסף שתוציא

השווה מחירים בחנויות שונות לפני קנייה

שמור את חסכונותייך בקופה או קופסה קטנה

כל חודש,ספור את הכסף שלך ותכנן הוצאותיך

חשבו עוד קצת לפני שאתם קונים משהו חדש!

עזרו להורים שלכם לחסוך כסף, הם יודו לכם

חיסכון קטן היום יביא הרבה כסף מחר!

פינת הסביבה: מיחזור

שווי: 40 דנדשים | סוג: כתבה

מה המשמעות של מיחזור והאם הוא באמת חשוב כמו שתמיד אומרים לנו.

כולנו רגילים לשמוע שחשוב למחזר כמה שיותר מפני שהמיחזור עוזר ותורם לסביבה. אבל איך? מיחזור הוא תהליך במסגרתו הופכים מוצרים משומשים (או "פסולת") בחזרה לחומרי גלם מהם אפשר לייצר מוצרים חדשים. רובנו חושבים שחשוב למחזר רק כדי לא לבזבז מוצרים שעדיין אפשר להשתמש בהם ולצמצם את הפגיעה בסביבה, אבל האמת היא שיש עוד סיבות לחשיבותו של המיחזור, שרובנו לא חושבים עליהן:

צמצום השימוש באנרגיה שמשמשת לייצור מוצרים חדשים. כל ייצור של מוצר כלשהו עולה לנו באנרגיה שהופכת נדירה ויקרה יותר. מיחזור צורך פחות אנרגיה. 

הפחתה של זיהום אוויר, מים ופליטת גזי חממה. כל שימוש באנרגיה עולה לנו (או לסביבה ליתר דיוק) בזיהום שיוצרים מפעלים ותחנות חשמל. בגלל שמיחזור צורך פחות אנרגיה, הוא גם מזהם פחות את הסביבה.

מיחזור הוא רק השלב השלישי ב"מדרג הפסולת" שהומצא כדי לעזור לנו לפגוע בסביבה כמה שפחות -  צמצום, שימוש מחדש, מיחזור. זה ברור מה צמצום אומר – להפחית את כמות המוצרים שאנחנו צורכים (ולרוב לא צריכים), אבל בין שימוש מחדש למיחזור קל להתבלבל. שימוש מחדש אומר להשתמש מחדש במוצרים משומשים. למשל, מפעל שתייה קלה שאוסף בקבוקי זכוכית משומשים, שוטף אותם וממלא אותם מחדש. תהליך זה הוא  שימוש מחדש ולא מיחזור מפני שלא נעשה תהליך שהפך את הבקבוק בחזרה לחומר גלם. אם המפעל היה מתיך את הבקבוק בחזרה לזכוכית ואז מייצר מהזכוכית מוצר חדש, אז היה מדובר במיחזור. פשוט לא? שימוש חוזר תמיד עדיף על מיחזור מפני שהוא דורש פחות אנרגיה – הרבה יותר קל לשטוף בקבוק ולמלא אותו מחדש מאשר להתיך אותו לזכוכית ולייצר ממנה אקווריום, למשל.

כלומר שאם אנחנו רוצים לעזור לסביבה ולפגוע בה כמה שפחות עדיף לנו קודם כל לצמצם את הצריכה שלנו, אח"כ לעשות שימוש חוזר ורק בסוף למחזר. הנה כמה דרכים וטיפים שיעזרו לכם לעזור לסביבה -

שימוש מחדש:

חסכו בטריות - בקשו מההורים לקנות ולהשתמש בבטריות נטענות במקום בבטריות רגילות. בטריות רגילות שנזרקות לפח מכילות חומרים רעילים מאד שפוגעים בסביבה. שימוש בבטריות נטענות יפחית משמעותית את כמות החומרים הרעילים שנפלוט לסביבה.

חסכו נייר – הדפיסו בבית על שני צידי הדף.

חסכו ניילון – כשאתם הולכים לקניות עם ההורים (וגם כשהם הולכים בלעדיכם), בקשו מהם להשתמש בשקית בד או בסל קניות במקום בשקיות ניילון חד פעמיות.

חסכו בגדים ורהיטים – במקום לזרוק חפצים שאתם כבר לא צריכים או רוצים, נסו לתת אותם למישהו אחר או תרמו אותם לצדקה.

מיחזור:

הקפידו להפריד את פסולת הפלסטיק בבית (בקבוקי שתייה וחומרי ניקוי, שקיות ניילון וכ'ו) וקבעו יום קבוע בו תלכו לזרוק אותה במיכל מיחזור הפלסטיק הקרוב לביתכם.

בקשו מההורים לבדוק באתר האינטרנט של העירייה שלכם היכן נמצא פח או מרכז מיחזור בו אפשר למחזר גם מוצרי נייר, קרטון וזכוכית. לאחר שמצאתם, נסו להפריד בבית גם את סוגי הפסולת הללו, ולהגיע מדי שבוע למרכז המיחזור כדי להשליכה.

על מנת להרוויח דנדשים ולזכות בפרסים עליכם קודם כל להירשם לאתר.

להרשמה לחצו כאן

כבר נרשמתם לאתר? התחברו לאתר בתפריט הימני.
כתבות נוספות

על ספרים ומספרים

מלכה אמיתית

היידה, היידי

הנשיא דולנאד

משחקי האמי